Festival at a Glance 2016

MONDAY, OCTOBER 17

#1 Between the Pages:
An Evening with the Scotiabank
Giller Prize Finalists

8:00pm
Vancouver Playhouse

TUESDAY, OCTOBER 18

#2 City Dwellers:
First Nations and the Urban Experience
Lisa Charleyboy
10-11:30am
Granville Island Stage

#3 The Hidden Life of Trees
Peter Wohlleben
10-11:30am
Waterfront Theatre

#4 Illustrated Imaginations
Faith Erin Hicks
Frank Viva
10-11:30am
Studio 1398

#5 Creatures, Kids and Community
Alice Kuipers
Vikki VanSickle
Roy Henry Vickers
10-11:00am
Revue Stage 

#6 Nowhere to Grow But Up
Ann Y.K. Choi
Ivan Coyote
Ashley Little
Lisa Moore
1-2:30pm
Granville Island Stage 

#7 Paving the Way
Monica Kulling
Margriet Ruurs
1-2:30pm
Waterfront Theatre

#8 Worlds Upside Down
Ellen Schwartz
Roy Henry Vickers
1-2:30pm
Revue Stage

#9 An Intimate Evening
with Emma Donoghue

6-7:15pm
Waterfront Theatre

#10 Searching for the Source
Rowan Hisayo Buchanan
Ashley Little
Francesca Melandri
6-7:15pm
Studio 1398 

#11 Remembering Ellen Seligman
Michael Helm
Steven Price
Madeleine Thien
6-7:15pm
Revue Stage

#12 The Return
Hisham Matar
6-7:15pm
Improv Centre

#13 Grand Openings
Andre Alexis
Rowan Hisayo Buchanan
Ann Y.K. Choi
Emma Donoghue
Francesca Melandri
Peter Robinson
8:00 pm
Performance Works

#14 Dystopian Dreams
Michael Helm
M.G. Vassanji
Charlotte Wood
8:30pm
Waterfront Theatre

#15 The Lights of Pointe-Noire
Alain Mabanckou
8:30pm
Studio 1398

#16 Lit Up (1)
David Denby
8:30pm
Revue Stage

#17 Shakespeare and Cervantes:
Reimagining the Masters

Hisham Matar
Marcos Giralt Torrente
8:30pm
Improv Centre

 

 

 

 

WEDNESDAY, OCTOBER 19

#18 Word! (1)
Roberto Ascalon
Emilee Nimetz
Aaron Simm
10-11:30 AM
Granville Island Stage

#19 Dispatches from
the Danger Zone

Sarah Glidden
Kevin Patterson
10-11:30 AM
Performance Works

#20 The Blackthorn Key
Kevin Sands
10-11:15 AM
Waterfront Theatre

#21 Peace Dancer
Roy Henry Vickers
10-11:15 AM
Revue Stage

#42 Blue and Red Make Purple:
A Concert with Jennifer Gasoi (2)

10:00 AM
Improv Centre

#22 Chain Reactions
Owen Matthews
Lisa Moore
Vikki VanSickle
1-2:30 PM
Performance Works

#23 Dinosaur Dreams
Kenneth Oppel
1-2:15 PM
Waterfront Theatre

#24 Lit Up (2)
David Denby
1-2:30 PM
Studio 1398

#25 Back in Time
Kit Pearson
Ellen Schwartz

1-2:30 PM
Revue Stage

#26 Wit Craft
Marni Jackson
Amy Jones
Lisa Moore
Maria Semple
6 - 7:15 PM
Performance Works

#27 The Best of
Writers & Company

Eleanor Wachtel
6 - 7:15 PM
Waterfront Theatre

#28 Resistance is Fertile
Anna Smaill
Madeleine Thien
Xue Yiwei
6 - 7:15 PM
Studio 1398

#29 An Intimate Evening with
Guy Gavriel Kay

6 - 7:15 PM
Revue Stage

#30 Modern Day Bards
Deanna Rodger and special guests
8:00pm
Café Deux Soleils

#31 The State of the Union
Garnette Codogan
David Denby
Christoper Merrill
Lindy West
8:30 PM
Performance Works

#32 Tomboy Survival Guide
Ivan Coyote
Alison Gorman
Pebbles Willekes
Sally Zori
8:30 PM
Waterfront Theatre

#33 The Natural Way of Things
Charlotte Wood
8:30 PM
Studio 1398

#34 This Really Happened
8:30 PM
Revue Stage

 

 

 

 

 

 

 

 THURSDAY, OCTOBER 20

#35 Live and Learn
Kevin Sands
Frank Viva

10-11:30 AM
Granville Island Stage

#36 Mythical Modern Worlds
Erin Bow
C.C. Humphreys
10-11:30 AM
Performance Works

#37 Blue and Red Make Purple:
A Concert with Jennifer Gasoi (1)

10-11:00 AM
Waterfront Theatre

#38 Water Wow!
Paula Ayer
Antonia Banyard

10-11:15 AM
Studio 1398

#39 Setting the Hook for Suspense
Eileen Cook
Alice Kuipers
10-11:30 AM
Revue Stage

#40 Word! (2)
Roberto Ascalon
Emilee Nimetz
Aaron Simm
1-2:30pm
Granville Island Stage

#41 Tomboy Survival Guide
Ivan Coyote
Alison Gorman
Pebbles Willekes
Sally Zori
1-2:30 PM
Performance Works

#43 Into the Future with Erin Bow

1-2:15 PM
Studio 1398

#44 Read It Again, Please!
Monica Kulling
Olive Senior
Vikki VanSickle
1-2:00 PM
Revue Stage

#45 An Intimate Evening
with Wade Davis

6-7:15 PM
Performance Works

#46 New Face of Fiction
Gail Anderson-Dargatz
Lynne Kutsukake
Yann Martel
6-7:15 PM
Waterfront Theatre

#47 Out of Africa
Alain Mabanckou
M.G. Vassanji
6-7:15 PM
Studio 1398

#48 A Good Way to
Get Yourself Killed

Michael Koryta
Peter Robinson
Sam Wiebe
6-7:15 PM
Revue Stage

#49 Chimes of Freedom
Yaa Gyasi
Colson Whitehead
8.30 PM
Performance Works

#50 Embedded
Deborah Campbell
Sarah Glidden
Kevin Patterson
8.30 PM
Waterfront Theatre

#51 An Intimate Evening
with André Alexis

8.30 PM
Studio 1398

#52 The First Signs
Genevieve von Petzinger
8.30 PM
Revue Stage

 

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY, OCTOBER 21

#53 Learning from Life

Ivan Coyote
Craig Davidson
Teva Harrison
Noah Richler
10-11.30 AM
Granville Island Stage

#54 The Ark
Yann Martel
Andrew Westoll
Alissa York
10-11.30 AM
Performance Works

#55 Conceit
André Alexis
Marni Jackson
Catherine Leroux
Susan Perly
10-11.30 AM
Waterfront Theatre

#56 Startle and Illuminate
Anne Giardini
Nicholas Giardini
10-11.30 AM
Studio 1398

#57 Family Fracas
Adam Haslett
Amy Jones
Jim Lynch
Zoe Whittall
10-11.30 AM
Revue Stage

#58 Grand and Monumental
Peter Behrens
Yaa Gyasi
Madeleine Thien
Colson Whitehead
1-2:30 PM
Granville Island Stage

#59 Gently to Nagasaki
Joy Kogawa
1-2:30 PM
Waterfront Theatre

#60 In-Between Days
Teva Harrison
1-2:30 PM
Studio 1398

#61 Sibling Strongholds
Affinity Konar
Catherine Leroux
Riel Nason
Cordelia Strube
1-2:30 PM
Revue Stage

#62 The Underground Railroad
Colson Whitehead
6-7:15 PM
Waterfront Theatre

#63 Griffin Laureate 2016
Liz Howard 
6-7:15 PM
Studio 1398

#64 The Literary Cabaret
Alexander Chee
Anosh Irani
Susan Perly
Billy Ramsell
Iain Reid
Madeleine Thien
8:00 PM
Performance Works

#65 Starting Points
Joan Crate
Affinity Konar
Steven Price
Alissa York
8:30 PM
Waterfront Theatre

#66 An Intimate Evening
with Yann Martel

8:30 PM
Studio 1398

#67 Out of Place
Gail Anderson-Dargatz
Michael Koryta
Olive Senior
Xue Yiwei
8:30 PM
Revue Stage

 

 

 

 

 

 

 

SATURDAY, OCTOBER 22

#68 Writer as Citizen
Deborah Campbell
Wade Davis
Christopher Merrill
Noah Richler
10:30 AM
Granville Island Stage

#69 Melding Worlds
Gail Anderson-Dargatz
Joan Crate
Jennifer Manuel
Katherena Vermette
10:30 AM
Performance Works

#70 Blue and Red Make Purple:
A Concert with Jennifer Gasoi (3)

10:30 AM
Waterfront Theatre

#71 Aftershocks
Robert Olen Butler
Lynne Kutsukake
Kevin Patterson
10:30 AM
Revue Stage

#88 Yann Martel Encore
10:30 AM
Studio 1398

#72 Writing Life
Anne Giardini
Joy Kogawa
John Metcalf
2:00 PM
Performance Works

#73 Delicious Suspense
Eileen Cook
Iain Reid
Amy Stuart
2:00 PM
Waterfront Theatre

#74 Don’t Fence Me In
Anne Fleming
Billie Livingston
Katherena Vermette
Andrew Westoll
2:00 PM
Revue Stage

#75 Love Through All Ages
Peter Behrens
Eimear McBride
5:00 PM
Performance Works

#76 Freeman’s Family
Garnette Cadogan
Alexander Chee
John Freeman
Sharon Olds
5:00 PM
Waterfront Theatre

#77 The Interviews
David Bergen
Anosh Irani
Soraya Peerbaye
5:00 PM
Revue Stage

#78 The Poetry Bash
Roberto Ascalon
Liz Howard
Christopher Merrill
Sharon Olds
Soraya Peerbaye
Billy Ramsell
8:00 PM
Performance Works

#79 The Way We Are Now
Marni Jackson
Owen Laukkanen
Jennifer Manuel
Zoe Whittall
8:00 PM
Waterfront Theatre

#80 The Museum at
the End of the World

John Metcalf
8:00 PM
Studio 1398

#81 A Disappearance in Damascus
Deborah Campbell
8:00 PM
Revue Stage

 

 

 

 

 

 

 

 

SUNDAY, OCTOBER 23

#82 Odes
Sharon Olds
10:30 AM
Waterfront Theatre

#83 New Shoots
Kevin Chong
Evelyn Lau
Jeff Steudel
10:30 AM
Studio 1398

#84 The Sunday Brunch
David Bergen
Craig Davidson
Jim Lynch
Riel Nason
Cordelia Strube
Amy Stuart
11:00 AM
Performance Works

#85 Emerge
1:30 PM
Waterfront Theatre

#86 Scree
Fred Wah
1:30 PM
Studio 1398

#87 The Afternoon Tea
Robert Olen Butler
Adam Haslett
Eimear McBride
Sharon Olds
Sam Wiebe
Clea Young
3:30 PM
Performance Works